Opis projektu
Projekt zakłada przeprowadzenie szkoleń profilaktycznych dla 150 kierowców w wieku 25 - 59 lat w zakresie doskonalenia techniki jazdy.
Szkolenie obejmuje zajęcia teoretyczne oraz ćwiczenia praktyczne na torze i płycie poślizgowej, których celem jest poprawa bezpieczeństwa na drodze kierowców.
Zajęcia teoretyczne (3 godz.) powinny obejmować następujące zagadnienia: specyfika ruchu drogowego w Polsce, ocena czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego z uwzględnieniem różnych substancji psychoaktywnych, omówienie błędów spostrzegania, wpływ alkoholu i innych środków psychoaktywnych na organizm kierowcy, odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoje i innych osób na drodze.
Natomiast część praktyczna (3 godz.) powinna zawierać ćwiczenia takie jak: wpływ prędkości na drogę hamowania na różnych nawierzchniach, czas trwania hamowania na różnych nawierzchniach, wpływ rozmowy telefonicznej lub z pasażerem na koncentrację i postrzeganie czynników zagrożenia na drodze, zasady działania systemów wspomagających w samochodzie.
Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu
Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa drogowego wśród kierujących pojazdami w przedziale wiekowym 25 - 59 lat. Z informacji uzyskanych z Wydziału Ruchu
Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji z s. w Radomiu wynika, iż najwięcej zdarzeń drogowych powodują kierowcy samochodów osobowych. Główną przyczyną było „niedostosowanie prędkości do warunków ruchu”, co skutkowało najwyższym procentem zabitych w wypadkach przez nich spowodowanych. Objęcie szkoleniem kierowców samochodów osobowych pozwoli na uniknięcie dużej części wypadków.
Adresaci projektu
Adresatami projektu jest grupa uczestników - mieszkańców województwa mazowieckiego, w tym z subregionu radomskiego, w wieku 25 - 59 lat posiadający prawo jazdy kategorii B, którzy chcą poprawić swoje umiejętności za kierownicą.