Lokalizacja
Ośrodek Rehabilitacji Uzależnień i Podwójnej Diagnozy 05-400 Otwock, ul. Kochanowskiego 27/29
100% udziałów Zarząd Województwa Mazowieckiego.
Opis projektu
Celem projektu jest zaprojektowanie i zagospodarowanie przestrzeni leśnego terenu Ośrodka Rehabilitacji Uzależnień i Podwójnej Diagnozy w Otwocku w szczególności boiska do piłki nożnej. Projekt będzie obejmował również małą architekturę, trybuny i oświetlenie.
Aktualne boisko do piłki nożnej wymaga renowacji. Nawierzchnia jest zniszczona i nierówna, a zamontowane urządzenia są stare, co utrudnia ich konserwację i przywrócenie właściwego, oczekiwanego stanu. Obecnie nie jest atrakcyjnym miejscem do gry.
Wymiana bramek, zamontowanie łapaczy piłek,położenie naturalnej trawy, wymiana oświetlenia i montaż ławek dla widowni jest niezbędne dla osiągnięcia przyjemności gry w piłkę nożną.W ośrodku również dużą uwagę przykłada się do sportu a w szczególności do gier zespołowych. Łącząc programy terapeutyczne, dla najlepszych rezultatów.Stanowi on dopełnienie terapii, a w efekcie wprowadza na nową drogę poprzez propagowanie zdrowego stylu życia, dbałość o rozwój fizyczny i duchowy, utrwalając trzeźwość ciała i umysłu.
Sięganie po używki bardzo często związane jest z trudnymi emocjami, z napięciami oraz ze stanem depresyjnym, który towarzyszy zaburzeniom emocjonalnym jak: poczucie osamotnienia, niedopasowanie do otoczenia, brak akceptacji, problemy, stresy. Alkohol oraz inne używki pozornie obniżają takie napięcia, pozornie niwelują, rozmywają problemy – ale ich nie likwidują. Znieczulają – ale nie uzdrawiają. Poprawiają humor, dodają odwagi, powodują złudzenie akceptacji w towarzystwie.
W ośrodkach sport jest traktowany jako terapia niwelująca stres oraz łagodzącą napięcia. Wysiłek fizyczny pomaga dobrze spożytkować energię, poprawia kondycję, pobudza układ krążenia, dotlenia mózg. Ponadto uczy samodyscypliny, pozwala poznać swoje możliwości, wsłuchać się w siebie, poznać swoje mocne i słabe strony. Sport daje także możliwość współpracy w grupie, uczy pracy zespołowej, rozwija umiejętności komunikacyjne, interpersonalne, budzi poczucie przynależności do grupy oraz chęć współzawodnictwa.
Projekt będzie realizowany od 10 stycznia 2021 do 30 października 2021
Termin realizacji
Rozpisanie przetargu - Od 10 stycznia 2021 r. do 31 stycznia 2021 r.
Weryfikacja ofert - Od 01 lutego 2021 do 20 lutego 2021 r.
Wybór najkorzystniejszej oferty - Od 26 lutego 2021 r do 18 marca 2021 r.
Realizacja projektu - Od 19 marca 2021 r do 1 października 2021 r.
Uroczyste otwarcie boiska - koniec października 2021 r.
Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu
"Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy żaden lek nie zastąpi ruchu” Autorem tych słów był Wojciech Oczko – nadworny lekarz króla Stefana Batorego, doktor medycyny i filozofii.Propagował uprawianie kultury fizycznej widząc w niej korzyści zarówno dla ciała jak i dla ducha".
Nowe i atrakcyjne boisko będzie bardziej zachęcało pacjentów do uprawiania sportu i gier zespołowych.Ruch wpływa pozytywnie nie tylko na stan naszej kondycji fizycznej. Ma on znaczenie także dla naszej psychiki i wpływa na poprawę jakości życia. Wyniki badań dowodzą, że aktywność fizyczna może nie tylko zapobiegać depresji ale także wspomagać jej leczenie. W wielu książkach i opracowaniach znajdujemy zalecenia dotyczące codziennego ruchu jako jednego z ćwiczeń stosowanych w terapii. Tak więc regularne treningi w równym stopniu oddziałują na ciało jak i na psychikę łagodząc stany depresyjne i lękowe a także pozwalając panować nad własnymi emocjami.Pozytywne wyniki osiągają wszyscy pacjenci , bez względu na wiek czy płeć. Ważna jest regularność wysiłku fizycznego. Ruch powoduje wzrost produkcji w organizmie endorfin – nazywanych hormonami szczęścia, które odpowiadają za dobre samopoczucie, zadowolenie z siebie i pozytywne nastawienie do świata. Likwidują przygnębienie, stres, dodają pewności siebie, budzą życiowy optymizm. Osoby regularnie uprawiające sport są weselsze, czerpią większą radość z życia, lepiej radzą sobie ze stresem, co w rezultacie zwiększa u nich poczucie własnej wartości. W naszym ośrodku program zajęć sportowych opracowuje dla naszych podopiecznych – trener, nauczyciel wychowania fizycznego. Są one odpowiednio dostosowane do możliwości, stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Zajęcia są prowadzone w miłej, przyjaznej atmosferze, bardzo często w plenerze, w pięknych okolicznościach otaczającej nas przyrody. Oprócz poprawy samopoczucia mają na celu integrację w grupie oraz pogłębianie relacji.
Program terapii kierowany jest do osób w wieku od 13 do 19 lat z problemami psychicznymi towarzyszącymi zespołom uzależnień od substancji psychoaktywnych oraz innym występującym zaburzeniom psychicznym z obszaru psychopatologii dzieci i młodzieży. Podstawowy program terapii w systemie stacjonarnym trwa 6 miesięcy z możliwością kontynuowania terapii w Ośrodku przez kolejne 6 miesięcy.
Jest to projekt przyszłościowy z którego będą korzystać kolejni pacjenci w następnych latach.
Boisko posłuży także do zabawy przy okazji organizacji wielu imprez o charakterze rodzinnym, rekreacyjnym, a także integracyjnym, np. Rodzinny Sportowy Dzień Dziecka.
Adresaci projektu
Adresatami projektu są w szczególności pacjenci Ośrodka Rehabilitacji Uzależnień i Podwójnej Diagnozy w Otwocku oraz organizacje pozarządowe, szkoły i inne ośrodki o podobnym profilu leczniczym z terenu województwa Mazowieckiego po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z kierownictwem Ośrodka.