Opis projektu
"Maluszek+": Rodzice szukający informacji na temat właściwej opieki nad noworodkiem otrzymują często sprzeczne zalecenia. Każdy specjalista oddzielnie chciałby dobra dziecka, ale w efekcie rodzice kończą z uczuciem zagubienia, frustracji i niepewności. Warsztaty edukacyjne “Maluszek+” to projekt oparty na współpracy i wymianie wiedzy specjalistów z różnych dziedzin, w którego efekcie rodzice otrzymują spójne komunikaty i mają jasność dalszych działań. Pary z dziećmi mogą uczestniczyć we wszystkich zajęciach lub wybrać się tylko na te, których tematy sprawiają im najwięcej trudności. Dwa wykłady (czas trwania 2.5h każdy) ze specjalistką z zakresu wspierania rodziny pomogą uporać się ze zmianami, które przyniosły narodziny dziecka. Warsztaty z pielęgnacji niemowląt pokażą jak prawidłowo podnosić, trzymać i odkładać niemowlę, wskażą co jest mu potrzebne do rozwoju (dwa spotkania, dwie prowadzące, 2.5h). Kolejne spotkania to warsztat z noszenia dzieci w chustach i nosidłach (jedno spotkanie, dwie prowadzące, 2.5 godziny) oraz warsztat masażu niemowlęcego Shantala (jedno spotkanie, dwie prowadzące, 2.5 godziny). Rodzice chcący zadbać o ekologię na kolejnym warsztacie dowiedzą się, jak używać pieluch wielorazowych oraz poznają ścieżki, które pozwolą całej rodzinie stać się bardziej eko (jedno spotkanie, jedna prowadząca, 2.5h). Łącznie 7 spotkań po 2.5 godziny, co tydzień/ dwa, na każde spotkanie indywidualne zapisy, w każdym spotkaniu wziąć udział może maksymalnie 7 par/ 14 osób.
"Mamy Oddech" to integracyjne, wytchnieniowe spotkania dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością. Projekt rozwiązuje problem braku spójnej i ogólnodostępnej opieki wytchnieniowej dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością/ami. Wg definicji opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Obok nie zawsze dostępnych finansowych świadczeń pielęgnacyjnych nadal jest to kropla w morzu potrzeb. Zaspokajanie potrzeb emocjonalnych, integracji lokalnej społeczności czy zapewnienie relaksu nie są uwzględniane. Proponowane zajęcia są odpowiedzią na właśnie tą - najmniej zaopiekowaną - część. Rodzice (najczęściej mamy) integrują się na własną rękę, skupione głównie wokół placówek, fundacji, stowarzyszeń związanych z opieką i/lub rehabilitacją ich podopiecznych.
Zajęcia skupią się na mamach dzieci z niepełnosprawnościami, na ich potrzebach, integracją z osobami w podobnej sytuacji. Grupa zapewnia też dostęp do aktualnej wiedzy dotyczącej przywilejów, ścieżek i możliwości własnego rozwoju.
W dodatku matki z jednej strony są przestymulowane dotykiem dziecka, jako często główne lub jedyne opiekunki, a z drugiej strony nie mają dostatecznie dużo pokrzepiającego, wspierającego dotyku od innego dorosłego, stąd pomysł na dodatkowe warsztaty z masażu szalami rebozo - niewymagające bezpośredniego dotyku ciała.
10 spotkań po 2.5 godziny, dwie osoby prowadzące, maksymalnie 10 uczestników podczas jednego spotkania.
Projekt “Otulamy Mamy” umożliwia wsparcie lokalnej integracji kobiet - matek, za pomocą tworzenia dla nich bezpiecznej, intymnej przestrzeni do rozmów w Kręgu Opowieści Porodowych, ale też kojącego dotyku dającego wsparcie i siłę, nieprzekraczającego granic intymności. Taka intymna, bezpieczna przestrzeń pozwala po raz pierwszy szczerze opowiedzieć kobietom o strachu, bólu, o "brudnych" emocjach, którymi nie dzielą się podczas rutynowych koleżeńskich zapytań o mamę i maluszka.
Rozmowy połączone z warsztatem z masażu meksykańskimi szalami rebozo to alternatywne formy spotkań, delikatnie i nienachalnie opiekujące się sferą emocjonalną matek. Wzmocniona mama to wzmocniona rodzina, to spokojniejsza relacja z partnerem i większe poczucie rodzicielskiej kompetencji. Dzięki wsparciu innych kobiet w podobnej sytuacji matki te nieraz po raz pierwszy zauważają, że nie muszą przeżywać tych trudnych chwil samotnie, otwierają się na możliwość otrzymania, ale też niesienia pomocy. Przyjaźnie wyniesione z kobiecych kręgów trwają latami i angażują do tworzenia podobnych inicjatyw w przyszłości.
Dzięki szalom rebozo oraz warsztatom o masażu szalami każda z obecnych na spotkaniu mama będzie miała okazję doświadczyć efektu otulenia, bycia zauważoną i wzmocnioną. Kobiety potrzebują takiego zamknięcia trudnego, poporodowego czasu.
Dwie osoby prowadzące, 16 spotkań po 3 godziny, na każde spotkanie oddzielne zapisy (z możliwością przyjścia na więcej niż jedno, jeśli ktoś ma więcej opowieści porodowych lub chce posłuchać opowieści innych kobiet), jedno spotkanie maksymalnie dla 8 kobiet.
"Urodziłam Życie" to grupa dla matek malutkich dzieci (od szóstego tygodnia do dziesiątego tygodnia). Możliwość wygadania się i porównania swoich historii okołoporodowych pozwala matkom uporządkować nową sytuację, w jakiej się znalazły, co wpływa na komfort życia nie tylko ich, ale też ich dzieci, partnerów, rodzin. Jedna grupa obejmuje 10 cotygodniowych spotkań po 2,5 godziny, prowadzonych przez dwie prowadzące. W ramach zgłoszonego projektu odbędą się dwa cykle spotkaniowe. Grupy są zamknięte i mają stały, niezmienny skład ok. 8-10 mam z dziećmi, dzięki czemu zapewniają intymną, zachęcającą do trudnych wyznań atmosferę. Tematy spotkań są wnoszone na grupę przez uczestniczki wedle ich potrzeb, dotyczą wszystkich nowości, które pojawiły się w życiu po narodzinach dziecka.
Grupa "Świadomi Dziadkowie" jest propozycją dla babć i dziadków, którzy chcą zrozumieć wychowawcze różnice międzypokoleniowe. Stanęli w nowej roli, a nieporozumienia z własnymi dziećmi i ich partnerami nie pozwalają im w pełni się nią cieszyć, często kosztem relacji z wnukami. W ramach projektu odbędzie się 12 spotkań, co 2 tygodnie, każde spotkanie do 20 osób. Dwie osoby prowadzące: jeden opiekun grupy i jeden specjalista w tematyce, która najbardziej zaciekawi uczestników. Otwarte spotkania, z oddzielnymi zapisami na każde z nich, trwające 3 godziny, o dwuetapowym charakterze:
a) część warsztatowa, na której specjalista opowie o zmianach w wychowywaniu dzieci. Tematyka adekwatna do potrzeb grupy, żeby potem rozmawiać np. o nurcie Pozytywnej Dyscypliny, wychowaniu bez kar i nagród, komunikacji bez przemocy, nauce samodzielnego jedzenia (BLW) a karmieniu łyżeczką, pieluchach wielorazowych kiedyś i teraz. W toku działania grupy powstaną propozycje mądrych, rozwojowych aktywności do zrealizowania z wnukami.
b) część dyskusyjna, omawiająca pozyskaną wiedzę.
Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu
Wszystkie badania na temat rozwoju dziecka wskazują, jak fundamentalne znaczenie dla jego rozwoju mają pierwsze miesiące po porodzie. Dzięki warsztatom “Maluszek+” rodzice wyjdą wzmocnieni, bardziej kompetentni, oferujący lepszy start swoim dzieciom. Warsztaty z prawidłowej pielęgnacji, przewijania, podnoszenia i odkładania, nauka chustowania i warsztaty z masażu niemowlęcego, spotkania ze specjalistami w zakresie wspierania rodziny. Takiej wiedzy brakuje w mniejszych miejscowościach.
Projekt “Mamy Oddech” zakłada nowatorskie i kompleksowe podejście do tematu rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnością/ami. Podczas moderowanych przez specjalistów spotkań zostanie udzielone wsparcie, integrując przy tym lokalną grupę ludzi w podobnej sytuacji, gotowej do działań zrzeszających coraz większe kręgi. Spotkania dotyczyć będą wyzwań codzienności, relacji z partnerem, rodziną, dzieckiem i jego rodzeństwem, wyzwań związanych z opieką, integracji i komunikacji z lokalnym społeczeństwem, zadbania o siebie i innych tematów, zaproponowanych przez uczestników. Skupienie na mocnych stronach i pozytywach sytuacji w jakiej znajdują się rodzice zachęci do kreatywnych działań szytych na miarę możliwości konkretnych osób. Uczestnicy otrzymają możliwość udziału w warsztatach na temat relaksującego, rozluźniającego masażu wykonywanego szalem. Można go wykonywać na stojąco, leżąco lub siedząco. Z pomocą drugiej osoby można go powtórzyć w domu.
Dzięki spotkaniom serii "Otulamy Mamy" kobiety będą zaopiekowane w trudnym temacie porodu i połogu czy utraty nienarodzonego dziecka. Dzięki spotkaniom w kręgach nabiorą pewności siebie i będą bardziej otwarte na inne kobiety-matki. Łatwiej będzie im nawiązywać kontakty z innymi matkami, będą również zachęcać młode kobiety do aktywności w zajęciach, warsztatach, spotkaniach proponowanych przez lokalne Instytucje, Fundacje czy Stowarzyszenia. Otwartość na inne kobiety, rodziny przyczyni się również do podejmowania działań z własnej inicjatywy (np. organizacja garażówek, pikników, warsztatów rękodzielniczych itp.).
Dzięki uzyskanej wiedzy na temat znaczenia dotyku uczestniczki warsztatów chętniej sięgną do najbardziej pierwotnych form wsparcia: obecności, dotyku, także w stosunku do swoich partnerów i dzieci.
Grupa dla mam z dziećmi "Urodziłam życie" pomaga kobietom w trudnym czasie połogu i opieki nad niemowlęciem. Kobiety bez odpowiedniego wsparcia w tym okresie są szczególnie narażone na wystąpienie depresji. Dzięki regularnym, cotygodniowym spotkaniom mogą w bezpiecznej atmosferze porozmawiać o trudnym porodzie, zmieniającej się relacji z partnerem, rodzicami, teściami. Tematy spotkań są wnoszone na grupę przez uczestniczki wedle ich potrzeb. Możliwość wygadania się i porównania swoich historii okołoporodowych pozwala matkom uporządkować nową sytuację, w jakiej się znalazły, co wpływa na komfort życia nie tylko ich, ale też ich dzieci, partnerów, rodzin. Istnieje ogromne zapotrzebowanie na wsparcie matek w trudnej, okołoporodowej rzeczywistości, zwłaszcza w obliczu znacznych różnic międzypokoleniowych w wychowywaniu dzieci i idącym za tym brakiem emocjonalnego wsparcia od starszej części rodziny.
Wsparcie emocjonalne, jakie obecnie otrzymują młode mamy jest nieproporcjonalne do ogólnodostępnych treści merytorycznych. Dla kobiety pozbawionej odpowiedniego wparcia ze strony najbliższych oraz siły
fizycznej (przez brak snu i połóg) bycie "ogarniętą mamą" staje się potężnym wyzwaniem. Celem spotkań grupowych jest zdjęcie tego ciężaru i pozwolenie kobietom wybrać, co jest dla nich najważniejsze i jakie idee promowane w mediach są dla nich faktycznie wartościowe. Spotkania zapobiegają wykluczeniu społecznemu matek.
Grupa warsztatowa dla babć i dziadków ma na celu aktywizować seniorów oraz zwiększyć świadomość w temacie współczesnych modeli wychowawczych i trendów edukacji emocjonalnej w rodzinie.
Obecnie brakuje zajęć, na których starsi mogą swobodnie, bez oceniania mówić o swoich potrzebach i obawach związanych z nową rolą w systemie rodzinnym. Mogą czuć się wykluczani z opieki nad dziećmi, bo nie rozumieją obecnych kierunków wychowawczych lub traktują je jak fanaberię. Efektem pracy ma być efektywniejsza komunikacja międzypokoleniowa w rodzinie i świadome angażowanie się dziadków w interakcje z wnukami.
Wszystkie grupy umożliwiają integrację uczestników i istotny przepływ informacji w zakresie poszczególnych tematów (macierzyństwo po raz pierwszy, rodzic dziecka z niepełnosprawnością, dziadek/babcia) oraz lepiej odnaleźć się w swoich nowych rolach społecznych.
Projekt służy temu, żeby już na początku stawania się rodzicami dobrze sprawować funkcje opiekuńczo-wychowawcze. Zaproponowane warsztaty pomogą zapobiec zjawiskom niepożądanym wobec dzieci: zaniedbaniom, przemocy, problemom opiekuńczym i wewnątrzrodzinnym. Wraz z pojawieniem się dziecka tworzą się nowe role w rodzinie: kiedy rodzi się dziecko, rodzi się też rodzic, babcia, dziadek, pojawiają się napięcia między nowym rodzeństwem. Projekt ułatwia podjęcie tych nowych ról, zapobiega "wpadaniu" rodzin w system pomocy społecznej, gdzie udziela się pomocy osobom i rodzinom w szczególności z powodu sieroctwa, bezradności opiekuńczo-wychowawczej, trudów wielodzietności, przemocy w rodzinie, trudności prowadzenia powiększonego gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych czy wielodzietnych lub z dzieckiem z niepełnosprawnością. Celem jest wychowywanie dzieci w bezpiecznych, dobrych środowiskach rodzinnych, naturalnych rodzinach, prawidłowo funkcjonujących. Zajęcia mają służyć uniknięciu wchodzenia dzieci w system pieczy zastępczej i umieszczania w rodzinach pieczy zastępczej. Rodzina naturalna, prawidłowo funkcjonująca albo wymagająca niewielkiego wsparcia jest najlepsza dla dziecka. Dlatego wszystkie projekty poszerzające wiedzę o dzieciach/ rodzinie, scalające ją oraz zapobiegające jej rozpadowi oraz zapobiegające wykluczeniu społecznemu młodych mam są tak potrzebne.