Lokalizacja
Park Raszyński im. Magdaleny Abakamowicz
Województwo: Mazowieckie
Powiat: Pruszkowski
Gmina: Raszyn
„Mazowiecki Festiwal nad Raszynką” zostanie zorganizowany w Parku Raszyńskim im. Magdaleny Abakamowicz, który charakteryzuje się terenami zielonymi, idealnymi do organizacji plenerowych eventów. Park w Raszynie połączony jest mostem nad rzeką Raszynką oraz parkiem pałacowym w Falentach, a także przyległymi stawami w parku krajobrazowym.
Park leży na Równinie Warszawskiej.
Opis projektu
Miejsce: Park Raszyński im. Magdaleny Abakamowicz w Gminie Raszyn.
Jednodniowy festiwal realizowany będzie na terenie, który zostanie udostępniony bezpłatnie na czas realizacji przedsięwzięcia. Jednocześnie właściciel terenu tj. Gmina Raszyn wyraziła zgodę na realizację festiwalu na terenie stanowiącym jej własność
Projekt „Mazowiecki Festiwal nad Raszynką” ma na celu integrację mieszkańców Mazowsza tj. od przedszkola do seniora.
Celem nadrzędnym i osią projektu jest poznawanie kultur, lokalnych tradycji i zwyczajów oraz budowanie trwałych relacji pomiędzy mieszkańcami Mazowsza. Dla wszystkich uczestników będzie to wyjątkowe doświadczenie, które stworzy kapitał społeczny na przyszłość dla Mazowsza.
Ogólnodostępna impreza skierowana jest do szerokiego grona mieszkańców, od tych najmłodszych do najstarszych i ma stanowić element integracji pokoleń, jak również element integracji mieszkańców z osobami niepełnosprawnymi, dla których zostanie przygotowany dostęp i aktywny udział we wszystkich planowanych wydarzeniach w ramach festiwalu.
Wydarzenie nie będzie stanowiło imprezy masowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych. Wydarzenie będzie dostępne w rozumieniu art. 2 pkt.2 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Organizowane w ramach festiwalu warsztaty, pokazy, przeglądy, koncerty będą miały charakter otwarty, tak aby mogła z nich skorzystać jak największa liczba osób.
W celu dotarcia do jak największego grona mieszkańców Mazowsza zaplanowano nagłośnienie festiwalu w social mediach, na plakat oraz relacjach z przygotowań zamieszczanych w mediach o zasięgu regionalnym.
„Mazowiecki Festiwal nad Raszynką” będzie podzielony na III obszary:
OBSZAR I:
KULTURA I TRADYCJA
planowane wydarzenia (12:00-20:00):
*Przegląd piosenki - dorośli
*Przegląd piosenki - dzieci
*Dziedzictwo regionu (pokazy i warsztaty dla wszystkich uczestników)
*Tradycyjne kulinaria (pokazy i warsztaty dla wszystkich uczestników)
*Regionalna sztuka i twórczość (pokazy i warsztaty dla wszystkich uczestników)
*Koła gospodyń wiejskich (pokazy i warsztaty dla wszystkich uczestników)
*Pokaz rękodzieła (pokazy i warsztaty dla wszystkich uczestników)
*Sztuka regionu (pokazy i warsztaty dla wszystkich uczestników)
*Warsztaty śpiewu i emisji głosu (pokazy i warsztaty dla wszystkich uczestników)
*Pokazy zespołów folkowych (pokazy i warsztaty dla wszystkich uczestników)
*Regionalne rzemiosło (pokazy i warsztaty dla wszystkich uczestników)
*Warsztaty plastyczne (pokazy i warsztaty dla wszystkich uczestników)
Warsztaty kulinarne (pokazy i warsztaty dla wszystkich uczestników)
OBSZAR II:
SPORT I REKREACJA
planowane wydarzenia (12:00-20:00):
*Plenerowa Zumba (dla wszystkich uczestników)
*Turniej szachów (dla wszystkich uczestników)
*Sąsiedzkie dwa ognie (dla wszystkich uczestników)
*Rodzinne przeciąganie liny (dla wszystkich uczestników)
*Biegi przełajowe dla dzieci (dla wszystkich uczestników)
*Warsztaty żyj zdrowo (dla wszystkich uczestników)
*Warsztaty z dietetykiem (dla wszystkich uczestników)
*Treningi fitness (dla wszystkich uczestników)
*Tor z przeszkodami (dla wszystkich uczestników)
*Pokazy akrobatyki (dla wszystkich uczestników)
*Zawody wyciskania sztangi (dla wszystkich uczestników)
*Bumper Ball (dla wszystkich uczestników)
OBSZAR III:
INTEGRACJA SPOŁECZNA
planowane wydarzenia (12:00-20:00):
*Festiwal piosenki (dla wszystkich uczestników)
*Festiwal tańca (dla wszystkich uczestników)
*Festiwal fitness (dla wszystkich uczestników)
*Festiwal Smaków Food Trucków (dla wszystkich uczestników)
„Mazowiecki Festiwal nad Raszynką” będzie zorganizowany w Parku Raszyńskim im. Magdaleny Abakamowicz, który znajduje się w samym środku gminy na powierzchni kilku hektarów i charakteryzuje się rekreacyjnymi terenami zielonymi, idealnymi do organizacji plenerowych eventów. Park w Raszynie połączony jest mostem nad rzeką Raszynką z parkiem pałacowym w Falentach oraz przyległymi stawami w parku krajobrazowym.
Finalnym punktem programu projektu „Mazowiecki Festiwal nad Raszynką" będą trzy cele tj. występ zespołu folklorystycznego np. Pruszkowiacy, wspólne puszczanie wianków do rzeki Raszynki znajdującej się w Parku oraz bardzo lubiana przez lokalne społeczności potańcówka na dechach dla dorosłych i jednocześnie, w tym samym czasie dyskoteka Silent Disco dla dzieci i młodzieży.
Planowane wydarzenia:
godz. 18:00 - Występ zespołu folklorystycznego np. Pruszkowiacy
godz. 19:00 - Puszczanie wianków do rzeki Raszynki
godz. 20:00 - Potańcówka na dechach dla dorosłych, Dyskoteka Silent Disco dla dzieci i młodzieży
Ponieważ realizacja projektu „Mazowiecki Festiwal nad Raszynką” planowana jest na czerwiec, kulminacyjnym elementem wydarzenia będzie słowiański obrzęd powitania lata oraz wspólna celebracja nocy świętojańskiej oraz puszczanie wianków na rzece Raszynce. Legenda o zakwitającym w noc kupały kwiecie paproci obecna wśród Słowian będzie wspaniałym elementem kończącym ten Mazowiecki Festiwal.
Projekt zamknie wspólna integracja/zabawa - plenerowa potańcówka na dechach przy folkowej muzyce, a równolegle dla dzieci i młodzieży plenerowa dyskoteka Silent Disco (to innowacyjna formuła dyskoteki, w trakcie której uczestnicy bawią się przy zastosowaniu bezprzewodowych słuchawek na uszach, słuchając muzyki puszczanej przez DJ'a).
Projekt „Mazowiecki Festiwal nad Raszynką” ma na celu integrację różnych grup społecznych na płaszczyźnie kulturowej, folkowej, sportowej, rekreacyjnej i integracyjnej.
Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu
Realizacja projektu ma na celu wzmocnienie więzi społecznych mieszkańców Mazowsza oraz wyeksponowanie bogactwa oraz tradycji regionu. Event ma także na celu wzmocnienie więzi pomiędzy mieszkańcami, uczestnikami życia społecznego, kulturalnego i sportowego Mazowsza. Ekspozycja kultury regionu, wzmocnienie stosunków wielostronnych i budowanie trwałych relacji oraz wzajemnej komunikacji. Dla wszystkich uczestników będzie to wyjątkowe doświadczenie, które stworzy kapitał społeczny na przyszłość dla Mazowsza.
Adresaci projektu
Adresatami projektu „Mazowiecki Festiwal nad Raszynką” są mieszkańcy Województwa Mazowieckiego. Harmonogram wydarzeń zaplanowanych 3 obszarów Festiwalu tj. kultura i tradycja, sport i rekreacja oraz integracja społeczna jest skierowany do dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Przedsięwzięcie ma na celu integrację oraz przestrzeń do budowania nowych relacji międzypokoleniowych i regionalnych.
Projekt skierowany jest do szerokiego grona odbiorcy w każdym wieku i zakłada realizację zasady „stop wykluczeniom". Realizacja projektu będzie zgodna z zasadą równości szans oraz niedyskryminacją. Projekt także wpłynie bardzo pozytywnie dzieci i młodzież oraz będzie realną alternatywą na minimalizację wykluczeń. Dzieci i młodzież w dowolnym czasie przez cały dzień zamiast korzystać z komputera będą miały możliwość rozwijania zainteresowań.
Festiwale udowadniają młodemu pokoleniu, że kultura i tradycja, sport i rekreacja to fascynujący element życia i doskonały pomysł na przyszłość.
Szerokie grono odbiorców projektu to społeczność regionu Mazowsza, także stowarzyszenia, kluby, NGO z terenu Mazowsza, m.in. Lokalna Grupa Działania LGD Nadarzyn-Raszyn-Michałowice.