Lokalizacja
działka nr 1125/6 obręb Dąbrowa gmina Przesmyki - Muzeum Regionalne w Siedlcach
Opis projektu
Projekt polega na:
1. wykonaniu prac przy stawie na terenie Muzeum Ziemiaństwa odnośnie odmulenia i wysprzątania stawu
2. zagospodarowaniu terenu poprzez nasadzenia drzew i bylin, wykonaniu małej architektury (molo), plaży na fragmencie brzegu stawu
3. zakup 4 rowerów wodnych
4. wykonaniu żwirowych alejek parkowych na terenie przylegającym do stawu
5. wykonanie uzupełnienia drzew w szpalerach drzew w ilości 70 sztuk na drogach powiatowych prowadzących do miejscowości, jako nawiązanie do historycznego zwyczaju, gdzie drogi pomiędzy dworami były obsadzane drzewami w postaci alej (powiatowe Dąbrowa - Korczew, Dąbrowa - Kamianki - Przesmyki, Dąbrowa - Łysów - Niemojki, Kaliski - Przesmyki oraz gminna Dąbrowa od skrzyżowania - do budynku hydroformi w Dąbrowie), najlepsze to gatunki lipy i klonu o obwodzie pnia 12 cm z rozłożystą koroną.
Termin realizacji
W okresie:
styczeń - marzec - wykonanie projektu i uzgodnień
kwiecień - czerwiec - prace przy stawie - oczyszczanie, odmulanie
lipiec - sierpień - wykonanie plaży i mola
wrzesień - prace związane z alejkami
wrzesień - październik - wykonanie nasadzeń drzew (przydrożne i przy stawie) oraz bylin
Zakup rowerów wodnych nastąpi w formie zamówienia i powinien się skończyć w sierpniu.
Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu
Muzeum Ziemiaństwa zostało oddane dla zwiedzających kilka lat temu. Jednak nie wszystkie prace ogrodnicze zostały wykonane. Nie wszystkie prace można wykonać na raz. Ostatnio powstał mostek na stawie. Uzupełnieniem będzie dokończenie prac przy stawie i dalszy powiększanie oferty Muzeum. Muzeum Ziemiaństwa to także edukacja o przeszłości i zwyczajach, w tym o procesie kształtowania krajobrazu. Niezbędne jest zatem wykonanie uzupełnienia szpalerów drzew na drogach prowadzących do miejscowości.
Adresaci projektu
Projekt jest adresowany dla mieszkańców gminy Przesmyki, którzy korzystają z parku, a także dla każdego, kto przyjeżdża odwiedzać muzeum. Do parku wstęp jest bezpłatny. Więc każdy będzie mógł korzystać z zagospodarowanego obszaru.
Postęp realizacji
W 2021 r. zostały wykonane elementy małej architektury. Pozostały zakres obejmujący rewaloryzacje stawu dworskiego wraz z otoczeniem, powtórne zarybienie stawu oraz nasadzenia zostaną wykonane w roku 2022 r. na podstawie odrębnej umowy dotacyjnej.