Lokalizacja
1. Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie
2. Muzeum Mazowieckie w Płocku
3. Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie
4. Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Stacja Muzeum
Opis projektu
Projekt polega na zorganizowaniu 4 wyjazdów studyjnych dla mieszkańców subregionu siedleckiego bez względu na wiek do muzeów znajdujących się na terenie Mazowsza. W każdym weźmie udział ok. 58 osób. Podczas każdego z wyjazdów uczestnicy zwiedzą muzea i ich filie, a także ciekawe miejsca znajdujące się w pobliskiej okolicy. Program zwiedzania dostosowany będzie do grupy wiekowej. Bilety wstępu z przewodnikiem i ubezpieczenie NNW zapewnione dla każdego uczestnika wycieczki.
Proponowane muzea do zwiedzania:
1. Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie – wyjazd studyjny podczas, którego uczestnicy zwiedzą powyższe muzea i ciekawe miejsca oraz zabytki w pobliskiej okolicy.
2. Muzeum Mazowieckie w Płocku - wyjazd studyjny podczas, którego uczestnicy zwiedzą powyższe muzea i ciekawe miejsca oraz zabytki w pobliskiej okolicy.
3. Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie - wyjazd studyjny podczas, którego uczestnicy zwiedzą powyższe muzea i ciekawe miejsca oraz zabytki w pobliskiej okolicy.
4. Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Stacja Muzeum - wyjazd studyjny podczas, którego uczestnicy zwiedzą powyższe muzea i ciekawe miejsca oraz zabytki w pobliskiej okolicy.
Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu
Muzea odgrywają istotną rolę w aspekcie edukacji, a szczególnie historycznej. Na co dzień jesteśmy zajęci swoimi zwykłymi sprawami, a muzea odwiedzamy niezwykle rzadko. Często przechodzimy obok eksponatów zupełnie obojętnie i nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest obcowanie z nimi. Oglądanie eksponatów umożliwia dostrzeżenie detali, których nie uchwycą nawet najlepiej wykonane zdjęcia. Ponadto pozwala to lepiej zrozumieć zamierzchłe czasy, ówczesny sposób życia i postępowania poszczególnych postaci, a także rozwój cywilizacji. Będąc w muzeach mamy okazję oderwać się od szarej rzeczywistości. Obcując z dziełami sztuki i zabytkami kultury stajemy się bogatsi w doświadczenie i wiedzę, które biorą się ze sztuki w niemal każdej jej formie. I właśnie m.in. ten efekt chcemy uzyskać. Projekt przede wszystkim ma na celu zachęcenie do częstszego odwiedzania muzeów również całymi rodzinami, jako sposób na przełamanie codziennej rutyny, a także sposób na pozyskanie nowych doświadczeń. Muzealne wycieczki ubogacają nas przede wszystkim wewnętrznie i mogą później stanowić wartościowy temat do rozmów z rodziną oraz przyjaciółmi. Projekt ma również ukazać, że zwiedzanie muzeów z różnych epok i o odmiennych tematykach pozwala o wiele szczegółowiej poszerzyć wiedzę, a w niektórych przypadkach wzbudzić zainteresowanie bardziej niż suche, książkowe fakty.
Adresaci projektu
Mieszkańcy subregionu siedleckiego bez ograniczeń wiekowych (dzieci z opiekunami, młodzież, dorośli, seniorzy)