Lokalizacja
Miejscem zajęć będą m.in. sale radomskiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Kościuszki 5A w Radomiu, Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum Strażackiego w Niepokalanowie, Stacja Muzeum w Sochaczewie, etc.
Opis projektu
Projekt polega na zorganizowaniu serii warsztatów edukacyjnych dla młodych mieszkańców Mazowsza i ich opiekunów. W okresie pandemii wielu z nich, ze względu na ograniczenia, nie mogło nawiązywać bezpośrednich relacji z rówieśnikami oraz brać udziału w dodatkowych zajęciach. U wielu z nich pozostawiło to ślad do dzisiaj. Problem dotyczył dzieci ze szkół podstawowych, średnich, także dzieci objętych edukacją domową (tych ostatnich na Mazowszu jest już ponad 3 tysiące). W projekcie udział wezmą więc zarówno dzieci uczące się w szkołach, jak i te, spełniające obowiązek szkolny w ramach Edukacji Domowej.
W ramach projektu dla mieszkańców południowego Mazowsza zorganizowane zostaną:
a) cykl zajęć specjalistycznych dla dzieci:
A1) zajęcia science laboratory (zajęcia naukowe z eksperymentami i doświadczeniami, 2 cykle zajęć po 30 godzin = 60 godzin)
A2) zajęcia warsztatowe z elementami języka angielskiego (cykl zajęć 50 godzin = 50 godzin)
A3) zajęcia matematyczno-logiczne (w tym gry i zabawy matematyczne, cykl zajęć 40 godzin = 40 godzin)
A4) zajęcia edukacyjno-medialne (2 cykle zajęć po 30 godzin = 60 godzin)
A5) zajęcia umuzykalniające (1 cykl zajęć 50 godzin = 50 godzin)
A6) zajęcia z robotyki (cykl zajęć 25 godzin = 25 godzin)
b) cykl zajęć dla dorosłych i seniorów (rodzice, dziadkowie, opiekunowie)
B1) Warsztaty rozwijające umiejętności wychowawcze dla dorosłych, w tym dotyczące uczuć i nastrojów dzieci i młodzieży, umiejętności rozmowy z nimi, konstruktywnego chwalenia, zachęcania do samodzielności, zachęcania do współpracy oraz wzajemnego wsparcia i uwalniania od grania ról (cykl 20 trzygodzinnych spotkań = 60 godzin dydaktycznych)
B2) Warsztaty pogłębiające więzi pomiędzy uczestnikami projektu poprzez rozwinięcie sprawności manualnej m.in. zajęcia artystyczne (cykl 20 trzygodzinnych spotkań = 60 godzin dydaktycznych)
Miejscem wspomnianych zajęć będą m.in. sale radomskiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego, Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia czy Muzeum Wsi Radomskiej.
W miesiącach kwiecień-listopad zorganizowana zostanie także seria wycieczek autokarowych szlakami Mazowsza. W każdej weźmie udział grupa do 50 osób. Pod okiem wykwalifikowanego przewodnika będą mieli możliwość poznać historię, kulturę i tradycję miejsc, do których się wybiorą. W ramach realizacji projektu zorganizowane zostanie sześć wycieczek autokarowych: trzy wycieczki do Warszawy (m.in. do ZOO, Centrum Nauki Kopernik, Ogrody i Zamek w Wilanowie, zamek królewski i Stare Miasto), jedna wycieczka do Teresina/Niepokalanowa (m.in. Muzeum Strażackie) i Sochaczewa (w tym Muzeum Kolei Wąskotorowej), jedna do Kozienic i Królewskich Źródeł, jedna do Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie oraz Góry Kalwarii. Uczestnicy projektu zostaną zaproszeni także do poznania tajemnic lokalnej historii, m.in. poprzez udział w warsztatach tematycznych m.in. w MCSW Elektrownia, Muzeum Wsi Radomskiej połączone z ogniskiem oraz w Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu
Okres pandemii uniemożliwił wielu dzieciom i młodzieży udział w zajęciach. U wielu z nich pozostawiło to ślad do dzisiaj. A trwająca za wschodnią granicą wojna tylko spotęgowała lęk i niepewność. Projekt ma więc za zadanie wypełnić pewną lukę, jaka z powyższych powodów powstała. Pozwoli odkryć nowe zainteresowania, poszerzać horyzonty i budować relacje z rówieśnikami w przyjemny i pożyteczny sposób. Rozwój międzyludzkich relacji jest ważny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dlatego także rodzice, dziadkowie i opiekunowie dzieci wezmą udział w spotkaniach warsztatowych rozwijających umiejętności wychowawcze oraz w warsztatach rozwijających sprawności manualne.
Turystyczny charakter drugiej części projektu pozwoli zobaczyć i poznać przez dzieci, dorosłych i seniorów miejsca na Mazowszu, które często kojarzą jedynie z nazwy. Udział w towarzyszących wyjazdom zajęciach edukacyjnych, pozwoli zapoznać się z dziedzictwem kulturowym wybranych miejsc województwa mazowieckiego. Taki sam cel przyświecać będzie zajęciom w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia oraz Muzeum Wsi Radomskiej.
Bezpłatny charakter zajęć pozwoli dotrzeć z projektem do wielu osób i jeszcze efektywniej realizować jego poszczególne elementy. W niepowtarzalny sposób odpowie również na potrzeby najmłodszych członków społeczeństwa oraz ich opiekunów.
Adresaci projektu
- Dzieci i młodzież z Województwa Mazowieckiego (mieszkańcy m.in. Radomia, Iłży, Jedlińska, Piaseczna, Góry Kalwarii - zarówno dzieci i młodzież uczące się w szkołach, jak i te, spełniające obowiązek szkolny w domu w ramach Edukacji Domowej)
- Rodzice, dziadkowie oraz opiekunowie dzieci z Województwa Mazowieckiego
- Seniorzy z Radomia i okolic