Lokalizacja
powiat piaseczyński, podregionu warszawskiego zachodniego
Opis projektu
Działania będą prowadzone w formie warsztatów, spotkań, zajęć edukacyjnych w okresie wakacyjnych ( około 5 dni w cyklu 8 godzinnym) zajęć dla dzieci i młodzieży prowadzonych w naturalnych miejscach ich przebywania, jak szkoły, placówki kultury, rozrywki lub organizacje pozarządowe, infrastruktura sportowa. Zajęcia będą prowadzone w grup wiekowych 10-12 lat i 13-15 lat poprzez stosowanie aktywnych form wychowawczych wspierających bezpieczeństwo cyfrowe, odbudowywanie więzi społecznych. Grupy po 10 osób- 2 grupy dla dzieci 10-12, 2 grupy dla dzieci 13-15,
Zajęcia dla osób starszych-2 grypy po 10 osób ( około 5 dni ) w formie spotkań edukacyjnych wspierających bezpieczeństwo cyfrowe, odbudowywanie więzi społecznych poprzez spotkania międzypokoleniowe, aktywność sportową, kulturalną .
Zajęcia będą realizowane w dniach i godzinach dostosowanych do możliwości i wieku uczestników oraz pogody . Działania będą odbywać się w okresie wakacyjnym dla mieszkańców powiatu piaseczyńskiego oraz podregionu warszawskiego zachodniego .Proponowane miejsce zbiórki i spotkań: Brześce, Wilanowska 57. W czasie wakacji możliwy udział kadry pedagogicznej okolicznych szkół. Pandemia powoli odpuszcza. Liczba zachorowań i zgonów maleje. Świat powoli wraca do normalności. Lockdown odcisnął jednak trwałe piętno na psychice wielu z nas. Najbardziej cierpią młodzi. Tymczasem lockdown zamknął dzieci w czterech ścianach i przykuł do ekranu komputera. Psychiatrzy alarmują też, że coraz częściej zgłaszają się do nich dzieci i młodzież z objawami zespołu stresu pourazowego. Należy podjąć działania, aby pomóc młodzieży w walce tak silnym uzależnieniem od internetu, uciecze do sieci w poszukiwaniu przyjaźni.
Uzasadnienie potrzeby realizacji projektu
W bieżącym i minionym roku znaczna część dzieci i młodzieży z Mazowsza oraz całej Polski większość czasu spędziło w domach, przy komputerach serfując w sieci nie zważając na zagrożenia. Czego wynikiem jest kryzys relacji społecznych. Młodzi ludzie boją się wejść w zburzone już relacje, nie wiedzą w jaki sposób się komunikować by odnowić uśpione przyjaźnie, nie potrafią też odnaleźć się w pracy zespołowej. Życie dzieci i młodzieży przeniosło się do internetu, wprowadzając w uzależnienie od obecności w sieci.
Odbudowanie więzi społecznych i odbudowanie relacji międzyludzkich to jedno z ważniejszych zadań, przed którym obecnie stoi nasze społeczeństwo.
Natomiast osoby starsze w wyniku obowiązywania pandemii zostali odcięci od spotkań wśród rówieśników. Osoby starsze w świetle zmiany dostępności urzędów poprzez kontakt internatowy sprawiło, że urzędy przestały być dostępne. Dlatego ważne, aby pomóc osobom starszych w kontakcie z urzędem poprzez Internet oraz wskazać zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu, bezpieczeństwo danych osobowych i środków na rachunkach bankowych. Relaks poprzez warsztaty malarskie, szycia, zajęcia sportowe, rekreacyjne, kulturalne.
Nasz projekt ma na celu realizację tych potrzeb poprzez organizację kreatywnych zajęć oraz rozwijających warsztatów dla dzieci, młodzieży, osób 60+ pomagających radzić sobie z wyzwaniami codzienności.
Praca w zespołach rówieśniczych, wspólne podejmowanie wyzwań, czy wspólne realizowanie projektów wpływa na budowanie relacji, zacieśnianie więzów, wzmacnia wszechstronny rozwój i umożliwia uczestnikom projektu odkrycie nowych zainteresowań, poszerza kompetencje, daje dużo satysfakcji i radość, a przede wszystkim pozytywnie wpływa na budowanie relacji międzyludzkich. Działania te pozwolą spędzić czas w sposób ciekawy i kreatywny, jak również staną się impulsem do wspólnych rozmów, rozwiazywania problemów, a w konsekwencji zacieśniania więzi międzyludzkich i budowania wspólnoty.
Bezpłatny dla uczestników charakter projektu pozwoli na dotarcie do szerokiego grona zainteresowanych dzieci i młodzieży.
Prowadzone zajęcia i realizowane projekty będą dotyczyły przede wszystkim rozwijania kluczowych kompetencji społecznych, takich jak współpraca w grupie, rozwijanie zainteresowań, przełamywanie własnych barier.
Przykładowa tematyka zajęć to:
Bądźmy bezpieczni w sieci,
Jesteśmy rozpoznawani w intenecie?
Budujemy mosty przyjaźni, relacje z kolegmi?
Czy każdy kolega z internetu jest moim przyjacielem?
Pierwsza pomoc przedmedyczna
Poznanie kolegów, ich mocnych stron, jak możemy sobie pomagać mając różne zdolności.
Czy mogę liczyć na pomoc, w czym ja mogę pomóc Dziadkom, Wnukom?
Różne sposoby wyrażania swoich uczuć, czy potrafię rozmawiać z bliskimi, czy z obcymi z internetu?
Czy ufać osobom zapoznanym w internecie, przesyłać swoje zdjęcia, opowiadać o sobie i bliskich?
Czy podawać dane osobowe przez internet, telefon?
Zajęcia będą obejmować różnorodne formy pracy – od warsztatów, poprzez wspólną wędrówkę, zabawę, wyjazdy do centrum nauki, wyjścia w plener, boiska sportowe, plener.
Adresaci projektu
Adresatami projektu są dzieci i młodzież w wieku 10-15 lat oraz osoby starsze (60+) z powiatu piaseczyńskiego , podregionu warszawskiego zachodniego